مشاوره منابع انسانی

مشاوره منابع انسانی

مشاور منابع انسانی چه کمکی به سازمان می کند؟

مشاوره منابع انسانی – می دانید مشاوره گرفتن از کجا شروع شد؟ احتمالا وقتی انسان در عصر حجر به همسایه‌اش رسید و دید او گندم بیشتری در مزرعه اش دارد و یا کمتر مریض می‌شود، از او مشاوره گرفت. همسایه هم وقتی مطمئن شد بقای همسایه‌اش به بقای او کمک می‌کند، راهکارهایش را با او به اشتراک گذاشت.
شاید هم زمانی که سرخپوست‌ها در برابر قدرت لایتنهای طبیعت مقهور شده بودند، سراغ بزرگ قبیله رفتند و از او کمک خواستند. چون احتمالا فکر می کردند او چیزهایی می‌داند که آنها نمی‌دانند. این روش قرن‌های ادامه یافت و امروز افراد از متخصصین و مشاورین به صورت معمول کمک می گیرند چون:

 1. گاهی تجارب سایرین کمک می کند تا کمتر دچار خطا شوند
 2. گاهی دانش و اطلاعات مشاور کمک می کند تا احتمال اشتباه ما کمتر شود.
 3. گاهی مشاور کمک می کند تا موضوع را از زوایای دیگری ببینید.

مشاوره در چه موقعیت‌هایی برای شما یاری رسان است؟

 1. با بحران در حوزه منابع انسانی مواجه شده‌اید و نیاز دارید تا یک فرد با دید تخصصی و یا تجربی خود موضوع را تحلیل کرده و راهکار جدیدتری ارائه دهد.
  • برای مثال غیبت کارکنان زیاد شده است. افراد زیادی سازمان شما را ترک کرده‌اند. یا تعارضات بین افراد وقت زیادی از شما می‌گیرد.
 2. می‌دانید در سازمان شما نقصی وجود دارد و حال سازمان شما خوب نیست. اما نمی‌دانید مشکل واقعی چیست. مشاور با تحلیل و عارضه یابی می تواند به شما کمک کند تا مساله اصلی را شناسایی کنید.
  • برای مثال کارکنان شما بهره وری پایینی دارند. ولی یک عارضه یابی نشان داد که مدیران در تفویض اختیار ضعیف هستند و درنتیجه روی عملکرد کارکنان تاثیر گذاشته است.
 3. همه چیز بر وفق مراد است! اینجا خطرناک ترین قسمت ماجرااست. خیلی از افراد و سازمان ها وقتی طبق روال حرکت می کنند، از گرفتن مشاور پرهیز می کنند. اما یک مشاور می تواند دراین موقعیت نقاط قوت شما را شناسایی کند تا آنها را تقویت کنید. همچنین در برابر تهدیدات آتی شما را مهیا کند. تا در شرایط بحران دچار استیصال نشوید.
  • مثل شرکت‌های رو به رشدی که با شرایط تحریم دچار بحران شدند.
 4. قصد تغییر دارید! فرض کنید قرار است یک واحد جدید در سازمان راه اندازی شود. نیازسنجی دقیق، انتخاب افراد مناسب، ایجاد بستر مناسب برای سازمان نیاز دارند تا یک نفر شرایط را عمیق تر و تخصصی بررسی کند.

چه مشاوره ای مناسب سازمان شماست؟

اگر با بحران خاصی روبرو شده‌اید یا قصد تغییر دارید یک مشاوره به صورت مقطعی می‌تواند به شما کمک کند. پس مشاور در قالب یک پروزه می‌تواند در کنار شما باشد. دراین شرایط می‌توانید از پرژه مشاور قراردادی استفاده کنید.
در این قسمت انواع خدمات مشاوره که می‌توانند به صورت مقطعی مشکلات شما مورد بررسی قرار دهند.
اما اگر به دنبال بهبود شرایط به صورت کلی یا ارتقای سازمان هستید، یک مشاور به صورت مستمر می‌تواند کنار شما باشد تا چالش‌های احتمالی را باهم به سلامت بگذرانید. پس می توانید از مشاوره سالانه استفاده کنید.